Hakuba 白馬村

Hakuba (白馬) to wieś położona na wysokości ponad 700 m n.p.m. w północno-zachodniej części prefektury Nagano (長野) u podnóża Alp Japońskich. Wieś ta ma powierzchnię 190 km² i zamieszkuje ją 8655 osób w 4044 domostwach (dane z 1.01.2021), czyli gęstość zaludnienia to 45 osób na km².

W epoce Edo (1608–1868) przez dolinę, w której położona jest Hakuba, przebiegał tzw szlak solny (千国街道). Łączył on miejscowość Itoigawa (糸魚川), położoną na wybrzeżu Morza Japońskiego z Matsumoto (松本), głównym miastem lenna feudalnego Matsumoto han (松本藩),  w którym znajdował się potężny Kruczy Zamek (松本城). Drogą tą transportowano sól i suszone owoce morza w głąb lądu, a w drugą stronę soję, tytoń, zioła, bawełnę i konopie. Ponieważ znaczna część 120 kilometrowego szlaku wiodła przez góry, transport odbywał się pieszo.

Wioska Hakuba powstała w 1956 roku z połączenia dwóch mniejszych wsi Hokujo i Kamishiro. 
Hakuba, zapisane w kanji to 白馬, czyli "biały koń". Podobno nazwa ta pochodzi od kształtu konia, który pokazuje się wiosną na topniejącym śniegu na stoku góry. Czy rzeczywiście tak jest, tego nie wiem. Maskotką wioski jest Victoire Cheval Blanc Murao III, czyli Biały Koń Murao Wiktor III, ale o nim opowiem innym razem.


Herbem wioski jest okrąg przecięty dwoma trójkątami reprezentującymi góry:

Drzewem Hakuby jest Prunus sargentii, czyli wiśnia Sargenta (オオヤマザクラ, 大山桜 ).
Z kolei kwiatem wioski jest Erythronium japonicum, czyli psiząb japoński (カタクリ, 片栗 - katakuri). Kwiat ten został nawet uwieczniony na pokrywach do studzienek kanalizacyjnych.


Obecnie Hakuba jest znana przede wszystkim z licznych ośrodków narciarskich. I nic dziwnego, rocznie spada w Hakubie średnio 11 metrów śniegu! Jednocześnie temperatury są całkiem znośne, bo średnia temperatura w zimie w ciągu dnia to -3°C.
To właśnie w Hakubie w 1998 miały miejsce główne dyscypliny narciarskie XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich (w Nagano): narciarstwo alpejskie i biegowe oraz skoki narciarskie. 


Wkrótce pojawi się tu więcej artykułów o życiu na japońskiej prowincji. Zapraszam do częstego zaglądania zarówno tutaj jak i na Facebook  Japonia jakiej nie znacie oraz na Instagram nieznana_japonia.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty