Święto Dwóch Dziewiątek 重陽節

Dziewiątego dnia dziewiątego miesiąca księżycowego w wielu krajach "kultury chińskiej", w tym na Tajwanie, w Japonii, Korei i Hongkongu, jest obchodzone Święto Dwóch Dziewiątek 九九節, nazywane również  Świętem Powtórzonego Yang 重陽節, Świętem Pożegnania Zieleni 辭青節, Świętem Wspinania się 登高節 lub Świętem Chryzantem 菊花節. A od 1966 roku na Tajwanie jest to również Dzień Osób Starszych 老人節. 

Postaram się opowiedzieć skąd tyle nazw jednego święta i skąd się to święto właściwie wzięło?

Święto Dwóch Dziewiątek 九九節
Tej nazwy nie trzeba chyba wyjaśniać - święto to przypada na dziewiąty dzień dziewiątego miesiąca księżycowego, stąd więc dwie dziewiątki.

Święto Powtórzonego Yang 重陽節
W Księdze Przemian 已經, będącej jedną z ksiąg Pięcioksięgu 五經 konfucjańskiego, poszczególne liczby mają  przypisane jeden z dwóch pierwiastków chińskiej kosmologii - yin 陰 lub yang 陽. Cyfra dziewięć, to akurat yang 陽. Tak więc dwa yang to Chongyang 重陽, czyli Powtórzone Yang. 

Święto Pożegnania Zieleni 辭青節
Święto Wspinania się 登高節

Od tego dnia powinno zacząć się ochładzać. Trawy przestają rosnąć, zieleń nie jest już tak soczysta. Ludzie by pożegnać lato i zieleń idą na wycieczki w góry. Stąd tez i te dwie nazwy święta.

Święto Chryzantem 菊花節
Jak wiadomo chryzantemy są jesiennymi kwiatami, od tego dnia można więc podziwiać je w rozkwicie. Można też pić herbatę i nalewki z kwiatów chryzantemowych.

Święto Osób Starszych 老人節
Dwie dziewiątki to 九九, po chińsku mówi się [jiǔjiǔ] [polskie czytanie: dzioł-dzioł], tak samo jak 久久, czyli 'przez długi czas', co stanowi życzenia długowieczności. Stąd też Święto Osób Straszych.

Nazwy święta mamy już wyjaśnione, to przejdźmy teraz do legendy związanej z tym dniem.
Za panowania Wschodniej Dynastii Han 東漢朝 (25-220 r.) żył pewien człowiek o imieniu Huanjing 桓景. W jego rodzinnym mieście wybuchła zaraza w czasie której zmarł jego ojciec. Pełen smutku Huanjing udał się do Runan 汝南, gdzie mieszkał słynny taoista, uzdrowiciel i pogromca złych duchów, Fei Changfang 費長房. Od niego Huanjing przyjmował nauki taoistyczne. Uczył się pilnie przez wiele lat, aż pewnego razu mistrz Fei nakazał mu, by natychmiast udał się w drogę powrotną do rodzinnej wioski, gdyż dziewiątego dnia dziewiątego miesiąca będzie miało tam miejsce wielkie nieszczęście - w wiosce pojawi się potwór. 

Huanjing otrzymał od mistrza liście derenia lekarskiego (Cornus officinalis) i nalewkę z kwiatów chryzantemy i wyruszył w drogę powrotną by pokonać potwora. 
Po przybyciu do wioski, rozdał wszystkim mieszkańcom liście derenia, a ci włożyli je do małych torebeczek i przywiązali sobie na plecach. 

Następnie Huanjing nakazał wszystkim by zaczęli się wspinać na pobliską górę, a po dojściu na szczyt wypili przyniesioną przez niego nalewkę chryzantemową i ukryli się przed potworem.

Po zapadnięciu zmroku, Huanjing wrócił do wioski i odkrył, że wszystkie zwierzęta domowe - psy, kury, bydło i kozy - poniosły śmierć. Gdyby nie ostrzeżenie Fei Changfang i Huanjing niechybnie wszyscy mieszkańcy wioski podzieliliby los zwierząt.

Od tego czasu  dziewiątego dnia dziewiątego miesiąca księżycowego świętuje się pokonanie zła wspinając się po górach, pijąc nalewkę chryzantemową i nosząc ze sobą liście derenia lekarskiego.

Oczywiście nie wszędzie są góry, na które można się wspinać w Święto Wspinania się 登高節. Co robią więc ludzie mieszkający na równinach? 
Po chińsku 'wysokość/wysoki' to 高 [gāo], tak samo jak ciasto 糕 [gāo]. Dlatego też tego dnia zamiast wspinać się po górach można zjeść specjalne ciasto nazywane  'ciastem chongyang' 重陽糕  lub 'ciastem kwiatowym' 花糕. Głównym składnikiem tego ciasta jest kleisty ryż z dodatkami kasztanów, daktyli, suszonych owoców itp i dużej ilości cukru.
Jak widzicie na wszystko można znaleźć sposób.

Obecnie tego dnia odwiedza się starszych, idzie na wycieczkę w góry, pije herbatę chryzantemową, a także puszcza latawce, które również szybują wysoko, czyli 高 [gāo].

Mam nadzieję, że podobała się Wam moja opowieść o tym ciekawym święcie. 
Ilustracje zaczerpnęłam z książki 我們的節日 wydawnictwa 幼福童書網.

Komentarze

 1. Bardzo ciekawe są Twoje opowieści. 🙂

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo starannie opisane, miło się czytało 🤗

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny artykuł! Czyta się bardzo przyjemnie a opisana historia wciąga!

  OdpowiedzUsuń
 4. Super 👌 fajnie poczytać i dowiedzieć się ciekawostek z innego kraju i kultury :)

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo ciekawe .. nawet nie zdawalam sobie z tego sprawy ze takie swieto istnieje

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty