Tanabata, czyli Gwiezdny Festiwal (Japonia)

Siódmego dnia siódmego miesiąca, zarówno w Japonii jak i na Tajwanie jest obchodzone bardzo podobne święto. Ale... w niektórych prefekturach Japonii jest ono obchodzone według kalendarza gregoriańskiego, czyli 7 lipca, a na Tajwanie wg kalendarza księżycowego, czyli w sierpniu (co roku jest to inna data).

Z tymi świętami związane są bardzo podobne legendy. Oczywiście jak to z legendami bywa, jest całe mnóstwo różnych wersji. Dzisiaj opowiem Wam jedną ze znanych mi japońskich wersji legendy, a za miesiąc tajwańską wersję.

7 lipca w Japonii to Święto Tanabata (たなばた), znane również jako Gwiezdny Festiwal (星祭り, Hoshi matsuri).

Było to dawno, dawno temu, gdy Król Niebios Tenkō (天工) był jeszcze zajęty tworzeniem nowych gwiazd na nieboskłonie, a jego piękna córka, Tkająca Księżniczka Orihime (織姫), znana również jako gwiazda Wega, tkała lekkie i zwiewne tkaniny, które miały upiększyć niebo i z których powstawały mgły i chmury.

Król był bardzo dumny ze swojej córki, gdyż tylko ona potrafiła tworzyć tak delikatne dzieła. Księżniczka była bardzo pracowita, jednak ciężka praca odbiła się na jej zdrowiu. Gdy król zauważył, że Orihime staje się coraz słabsza i bledsza rozkazał jej zaprzestać pracy i wziąć jeden dzień wolny. Przykazał jej jednak by po dniu odpoczynku i zabaw wróciła, by dalej zająć się tkaniem chmur i mgieł. 

Następnego dnia Orihime z radością udała się nad strumień, zwany Niebiańskim Strumieniem (天の川, czyli Drogą Mleczną). Księżniczka od dawna chciała zanurzyć stopy w chłodnych wodach Niebiańskiego Strumienia. Pięknie ubrana pobiegła nad wodę. Tam, po drugiej stronie Drogi Mlecznej zobaczyła niezwykle przystojnego młodzieńca, który poił krowy wodą ze strumienia.

- Kim jesteś Młodzieńcze?

- Na imię mi Hikoboshi (彦星) (gwiazda Altair), ale wszyscy nazywają mnie po prostu Pastuchem (牽牛), gdyż wypasam krowy Króla Niebios.

Księżniczka natychmiast zapałała wielką miłością do Pastucha. Przeprawiła się na drugą stronę strumienia i zapomniała o czekających ją obowiązkach w pałacu Króla Niebios. Pastuch również zapomniał o swojej pracy i wszystkie królewskie krowy rozeszły się daleko. Wega i Altair poczuli, że są dla siebie nawzajem stworzeni i nie chcą się już nigdy rozstawać. 

Niestety Król Niebios nie był zadowolony z takiego obrotu spraw i wysłał sroki by te przyprowadziły Orihime z powrotem do domu. Jednak Księżniczka nie chciała wracać, więc sam Tenkō wybrał się na drugą stronę Mlecznej Drogi i zabrać córkę. 

By Orihime nie mogła sama przedostać się na drugą stronę strumienia, sprawił, że Mleczna Droga zamieniła się w szeroką i głęboką rzekę. 

Księżniczka bardzo cierpiała z powodu rozstania z ukochanym. Król nie mogąc patrzeć na jej smutek zezwolił jej raz w roku na odwiedziny u Hikoboshi. Ten dzień, to właśnie siódmy dzień siódmego miesiąca. Tego dnia by Orihime mogła bezpiecznie przejść na drugą stronę rzeki, sroki tworzą dla niej most ze swoich skrzydeł. 


Ten dzień w Japonii jest uważany za dzień spełniania marzeń. Ludzie piszą na kolorowych karteczkach tanzaku (短冊) swoje życzenia i wieszają je na bambusowych gałęziach. W różnych częściach Japonii festiwal Tanabata jest różnie obchodzony. Najhuczniej świętuje się w Sendai (仙台市), gdzie w wielu miejscach wiszą kolorowe ozdoby całkiem pokaźnych rozmiarów. Jednak obchody w Sendai są wg kalendarza księżycowego, czyli w sierpniu.

Źródło: japan-guide.com


Zdjęcia ilustracji zaczerpnęłam z następujących książek:



Komentarze

  1. Dorotko
    Dziękuję za tą legendę że się nią z nami podzieliłaś i tak pięknie opisałaś.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło, że ktoś to czyta. Dziękuję.

      Usuń
  2. Dziękuję za tak dogłębny oraz interesujący post o tak wspaniałym matsuri💕

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Wkrótce będzie więcej ciekawych opowieści z dalekich krajów.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty