Dzień Nauczyciela i Konfucjusz

28 września jest dniem urodzin Konfucjusza (孔子), filozofa i twórcy konfucjanizmu (儒學). Przyjęło się, że ten wielki mędrzec urodził się właśnie 28 września 551 roku p.n.e. Tego też dzień ten jest obchodzony na Tajwanie jako Dzień Nauczyciela (教師節). 

Nauki Konfucjusza zostały spisane przez jego uczniów w Dialogach Konfucjańskich i są wysoko cenione w krajach kultury chińskiej. Konfucjusz głosił między innymi edukację bez rozróżnienia klasowego (有教無類) i nauczanie według uzdolnień ucznia (因材施教). Dzięki temu Konfucjusz otrzymał zaszczytny tytuł „Najwyższego Mędrca i Pierwszego Nauczyciela” (至聖先師). Dlatego też, by złożyć hołd Pierwszemu Nauczycielowi, a także by okazać szacunek wszystkim nauczycielom, ten dzień został ustanowiony jako Dzień Nauczyciela.

Photo by Bird Liang on Unsplash

Co roku, w Dzień Nauczyciela, w Świątyni Konfucjusza w Tajpej (台北市孔廟) organizowana jest ceremonia upamiętniania Konfucjusza (祭孔釋奠典禮). Historia tej ceremonii sięga czasów śmierci Konfucjusza, gdy władca ojczyzny Pierwszego Nauczyciela wydał rozkaz oddania szacunku temu wielkiemu filozofowi i wychowawcy. Jednak dopiero za dynastii Han (漢朝) ceremonia ta doczekała się ogólnonarodowego zasięgu. Oficjalne uroczystości ceremonialne i tytuł „Najwyższego Mędrca i Pierwszego Nauczyciela”, zostały ustanowione w czasach ostatniej dynastii, Qing (清朝).

Photo by Bird Liang on Unsplash

Podczas ceremonii, która rozpoczyna się wczesnym rankiem 28 września, wybrani uczniowie z tajpejskich szkół, ubrani w długie złote szaty wykonują taniec zwany „Tańcem Yi” (佾舞). Cała ceremonia jest bardzo skomplikowana i dokładnie wyreżyserowana. 

Source: China Times

Ceremonii przewodniczy „Urzędnik Konsekracji” (奉祀官), który jest w prostej linii potomkiem Konfucjusza. Obecnie jest nim urodzony w 1975 roku Kung Tsui-chang (孔垂長) należący do 79 pokolenia klanu Konfucjusza. W ceremonii biorą również udział:

"Mistrz Ceremonii” (引贊), który jest odpowiedzialny za intonowanie i prowadzenie ludzi,

„Główny Muzyk” (樂長), który jest odpowiedzialny za śpiewanie i dyrygowanie muzyką i tańcem,

„Muzycy” (樂生), którzy grają muzykę konfucjańską,

„Tancerze Yi” (佾生), którzy uczestniczą w tańcu Yi,

„Adepci rytuału” (禮生), którzy zajmują się innymi ważnymi sprawami ceremonialnymi.

Source: http://ext.pimg.tw/

Podczas uroczystej ceremonii ma miejsce wiele rytuałów o szczególnym znaczeniu. Między innymi są to: ceremonialne obmycie rąk, procesja, składanie darów na ołtarzu ofiarnym, palenie jedwabnych pieniędzy ofiarnych i wiele, wiele innych.

Source: Pinterest - Flossiechen

W niektórych świątyniach konfucjańskich jeden z rytuałów nosi nazwę „Zakopywania krwi i sierści” (瘞毛血). Ta dość osobliwa procedura polega na tym, że jeden z adeptów rytuału trzyma talerz, na którym znajdują się włosy i krew ofiarnego wołu, a następnie zakopuje te szczątki w ziemi. Ma to symbolizować odżywianie ziemi przez zwierzęta, które kiedyś były karmione przez ziemię, a jednocześnie niekończącą się sukcesję życia i oczyszczenie. Na szczęście obecnie zamiast prawdziwej krwi zwierzęcej używa się wody z barwnikiem.

Całą ceremonię w Świątyni Konfucjusza w Tajpej można obejrzeć TUTAJ. Jest to niezwykle ciekawe widowisko, polecam bardzo.

(Część informacji zaczerpnęłam ze strony Undiscovered Taipei 臺北旅遊網.)

Komentarze

  1. Ciekawie to wygląda. Przygotowania muszą być naprawdę czasochłonne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Występujące w tej ceremonii dzieci strasznie długo się przygotowują do tej ceremonii, a potem muszą skoro świt pojawić się w świątyni i stać tam przez wiele godzin w upale.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty