Jimmy 幾米 w Ilan 宜蘭

Książki tajwańskiego pisarza i ilustratora Liao Fubin 廖福彬, znanego pod pseudonimem pisarskim jako Jimmy 幾米, znane są na całym świecie. Zostały przetłumaczone na ponad 180 języków, w tym również na język polski. Twórczość Jimmy'ego była wielokrotnie nagradzana zarówno na Tajwanie, w Hongkongu jak i w Europie. 

Jimmy urodził się w 1958 roku w Luodong 羅東 w Ilan 宜蘭. Studiował na wydziale sztuk pięknych na Chinese Culture University w Tajpej. Po studiach pracował przez wiele lat jako grafik i ilustrator w tajwańskich wydawnictwach i czasopismach.

W 1998 roku, po zwycięskiej walce z białaczką Jimmy zdecydował się porzucić pracę w wydawnictwach i zająć się własną twórczością. Pierwszą książką jego autorstwa jest "Sekret w lesie" 森林裡的秘密. Ilustracje w tej książce są czarno-białe (fragmenty książki). Ilustracje w kolejnej książeczce - "Rybka, która się uśmiechała" 微笑的魚, były już kolorowe (fragmenty książki). 

Ilustracje Jimmy'ego charakteryzują odważne, mocne kolory i wyraźne kreski. W książkach niewiele jest tekstu i dlatego wiele osób uważa, że są to książeczki rysunkowe dla dzieci, jednak nic bardziej mylącego. Teksty Jimmy'ego są często bardzo filozoficzne i niosą głębsze przesłanie, które dla dzieci może być niezrozumiałe. Dlatego polecam twórczość Jimmy'ego młodzieży i dorosłym.

Na język polski zostały przetłumaczone "Księżyc zapomniał" 月亮忘記了, "Dźwięki kolorów" 地下鐵oraz "Jak bawi się nami miłość" 向左走·向右走. W tej ostatniej książce możemy znaleźć nawiązanie do twórczości polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej - bohaterka opowiadania cytuje wiersz poetki  "Miłość od pierwszego wejrzenia". Ponadto na podstawie "Jak bawi się nami miłość" powstał film pt. "Turn Left, Turn Right". Jest to pierwszy film w języku kantońskim wyprodukowany przez Warner Bros. Zdjęcia do filmu były kręcone w Tajpej.

Z kolei na ścianach jednej ze stacji metra w Taipei wykorzystano ilustracje z książki "Dźwięki kolorów", której tytuł w bezpośrednim tłumaczeniu z chińskiego to "Metro".

Na Tajwanie twórczość Jimmy'ego można zauważyć nie tylko w metrze, ale także na ulicach wielu miast jako street art. Również na wielu produktach papierniczych i rzeczach codziennego użytku są rysunki Jimmy'ego. Zewsząd otacza nas jego twórczość, dlatego też zabieram Was teraz na spacer po Ilan, rodzinnym mieście pisarza.

Oczekiwanie na autobus na przystankach w Ilan umilają nam postaci z książek Jimmy'ego.


W samym autobusie również możemy przysiąść się do postaci przez niego stworzonych:




Jeśli wybieramy się na dworzec kolejowy w Ilan, to na pewno mamy dużo bagażu:






Na samym dworcu wita nas żyrafa:


A jak spojrzymy w górę, to zauważymy, że nasz pociąg już przyjechał ... a może przyleciał?


I jeszcze kilka migawek z ulic Ilan:






Nie wiem jak Wy, ale ja chodząc ulicami, na których mogę podziwiać tak kolorowe dzieła, mam uśmiech na twarzy, od razu jest mi weselej.

Komentarze

Popularne posty