Świątynie Togakushi (2) - Hōkō-sha 宝光社

Poprzedni wpis o świątyniach w Togakushi mówił głównie o chramie górnym. Teraz pokażę Wam jak wygląda chram dolny - Hōkō-sha (宝光社) - poświęcony bóstwu Ame-no-Uwaharu-no-Mikoto będącego synem bóstwa Tenpachi-Ichikane-no-Mikoto czczonego w środkowej świątyni Chusha.

Bóstwo to opiekuje się kobietami, głównie matkami, i dziećmi. Sprawuje również pieczę nad szyciem, jak również zapewnia bezpieczeństwo w rodzinie oraz w czasie porodu.

Majestatyczny budynek świątynny znajduje się u szczytu 270 kamiennych schodów, wzdłuż których rosną stare drzewa cyprysowe. Na szczęście można również wejść, trochę dłuższą, ale mniej stromą drogą (女坂) z boku chramu.



W zimie pokonanie schodów prowadzących do chramu nie jest łatwe.

U podnóża schodów stoi para kamiennych psich (lwich) strażników.


Chōzu-ya lub temizu-ya (手水舎), czyli miejsce z bieżącą wodą przed chramami shintoistycznymi, a czasami również przed świątyniami buddyjskimi. Wodę nabiera się specjalną chochelką (hishaku, 柄杓) i obmywa się ręce oraz przepłukuje usta.

Jak należy się zachować przy chōzu-ya:
  • Chochelkę trzymamy w prawej ręce i polewamy wodę na lewą rękę.
  • Przekładamy chochelkę do lewej ręki i obmywamy prawą.
  • Jeszcze raz przekładamy chochelkę do prawej ręki i nalewamy odrobinę wody do lewej dłoni, a następnie płuczemy tą wodą usta (następna osoba również będzie używać tej samej chochelki, więc nie wkładamy jej bezpośrednio do ust).
  • Spłukujemy ponownie lewą rękę.
  • Gdy w chochelce zostaje trochę wody, to stawiamy ją pionowo i obmywamy rączkę chochli, a następnie odkładamy ją na miejsce.
Ozdobny smok, z którego wypływa woda w chōzu-ya

Kamienna latarnia - ishi-doro (石灯籠)




Świątynka przy większej świątyni to hokora (神庫).



Główna hala świątyni udekorowana jest wspaniałymi rzeźbami smoków, feniksów, jednorożców, lwów i słoni oraz dwunastoma znakami zodiaku.








Komentarze

Popularne posty