Dziwny napój czy zupa - leicha 擂茶

Tęsknię za Tajwanem, więc dzisiaj będzie o bardzo smacznym napoju, który jest popularny wśród ludności Hakka.

Bardzo trudno określić co to właściwie jest leicha 擂茶. Niby w swojej nazwie ma znak oznaczający herbatę 茶 i niby jednym ze składników są liście herbaty, ale herbaty to coś nie przypomina.

Więc co to tak naprawdę jest?
Ja określiła bym słodką leicha jako gęsty napój, a leicha na słono jako zupę z różnymi dodatkami. 

Ale jak to? Ten sam napój może być słodki i słony? 
Tak. Może więc być deserem (na zimno lub ciepło) lub pożywnym daniem na gorąco.
Postaram się przybliżyć Wam ten dziwny wynalazek kuchni Hakka.

Leicha powstaje ze zmielonych liści herbaty (przeważnie zielonej) i różnych dodatków. Do słodkiej leicha dodaje się np zmielone ziarna sezamu i orzechy, a także ziarna słonecznika, orzeszki piniowe, pestki dyni i różne zboża. Do słonej leicha poza zmielonymi liśćmi herbaty można dodać brązowy ryż, różne zioła i przyprawy. W obu wersjach składniki zalewa się gorącą wodą.

Source - https://travelcom.com.tw/16hakka-teahouse0310/

Source - https://travelcom.com.tw/16hakka-teahouse0310/

Najłatwiej jest kupić już gotowe sproszkowane mieszanki, jednak tradycyjnie liście herbaty, ryż, nasiona zbóż, fasoli, grochu oraz zioła i przyprawy rozdrabnia się na proszek w dużym moździerzu. Gdy robimy słodki napój to dodajemy cukier, a gdy słony, sól.

Słodką leicha można pić na ciepło lub na zimno. Można dodać do niej prażony ryż, a nawet lody.

Gdy pijemy leicha na słono, jako zupę, to osobno przygotowujemy różne drobno pokrojone smażone warzywa, suszone rybki i tofu. Dodatki te wkładamy do miseczki z leicha i jemy jako gęstą zupę. Można też moczyć w niej ciastka z prażonego ryżu.

Source - https://kknews.cc/food/p52abjp.html

Source - https://kknews.cc/food/e3orpgr.html

Skąd pochodzi leicha?
Jest kilka wersji pochodzenia tego napoju. Każda datuje się na wiele wieków wstecz i związana jest z wojskami chińskimi znajdującymi się w potrzebie. Niektóre źródła podają, że były to wojska dynastii Han, inne wspominają o wojskach z okresu Trzech Królestw, dynastii Song lub też Tang. W każdej wersji głodni i schorowani żołnierze dostawali od starych wieśniaków napój ze sproszkowanej herbaty, zbóż i grochu, do którego dodawano warzywa, suszone ryby i orzeszki. Dzięki takiej kombinacji żołnierze szybko odzyskiwali zdrowie i siły.

Około roku 1948 przybyła na Tajwan wraz z wojskami Czang Kaj-szeka ludność Hakka przywiozła ze sobą zwyczaj przyrządzania leicha. Obecnie leicha jest nadal najbardziej popularna na obszarach zamieszkałych przez Hakka, czyli w powiatach Hsinchu, Taoyuan, Miaoli, Hualian. Tam też można znaleźć stare, tradycyjne i bardzo klimatyczne restauracje oferujące leicha.

Oraz kupić gotowe mieszanki do wyrobu tego przysmaku.

Co sądzicie o takim napoju czy też daniu? Ja miałam okazję spróbować jedynie leicha w wersji słodkiej i muszę przyznać, że było to coś bardzo osobliwego, ale również pysznego.

Komentarze

  1. Spróbowałoby się ☺️ fajnie było się dowiedzieć, co to mniej więcej jest i z czego powstaje 🙂

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty