Pszczeli Raj 蜂天国

Hachi Tengoku (蜂天国), czyli Pszczeli Raj - nazwa tego małego muzeum jest trochę myląca, bo nie znajdziemy w nim ani pszczół, ani pszczelich uli czy też plastrów miodu. Nie dowiemy się jak pszczoły wytwarzają miód ani jak wygląda ich życie w wielkiej pszczelej społeczności. 

Na świecie żyje około 70 gatunków owadów z rodziny osowatych (Vespinae), z tego 16 w Japonii, a w prefekturze Nagano żyje aż 15 gatunków! Nic więc dziwnego, że właśnie w tej prefekturze znajduje się Pszczeli Raj. W niepozornym budynku w miejscowości Tomi (東御市) możemy podziwiać niezwykłe "eksponaty" stworzone przez szerszenie - ich niesamowite gniazda, a dokładniej mówiąc dzieła sztuki zrobione z tych gniazd. 

Tak wygląda budynek Pszczelego Raju

Życie szerszenia/osy rozpoczyna się wiosną, kiedy królowa samodzielnie buduje gniazdo. W miarę odchowu robotnic gniazdo szybko się rozwija. Jesienią jest już duży rój liczący kilka tysięcy osobników. Gniazda znajdują się w różnych miejscach, na przykład na okapach domów, gałęziach drzew i pod ziemią. Ogromne, pięknie ukształtowane gniazda są wykonane z włókien drzewnych i mają wzór słojów drzewa, są pokryte grubą zewnętrzną warstwą ochronną. Temperatura w gnieździe jest regulowana, można powiedzieć, iż jest ono wyposażone w klimatyzację i ogrzewanie. Szerszenie i osy są mięsożerne i polują na owady, gąsienice i małe zwierzęta jako pokarm dla swoich larw.
W pierwszej sali znajduje się brama tori i przejście prowadzące do małego ołtarza shintoistycznego.
Po obu stronach przejścia są umieszczone gniazda szerszeni spoczywające na drewnianych rzeźbach przedstawiających 12 znaków chińskiego zodiaku.
A tak prezentuje się ołtarz:

Te dzieła sztuki powstały dzięki kolaboracji dwóch gatunków - Homo Sapiens i Vespinae. Zauważono, że osy instynktownie pragną wygładzić zewnętrzne powierzchnie budowanych przez siebie gniazd. Wykorzystując tę wiedzę, lokalni pszczelarze wymyślili, że jeśli umieści się dwa gniazda obok siebie, pracowite owady zaczną wypełniać szczeliny między nimi, łącząc je w jedną gładką masę. Jeśli więc zbierze się całą masę gniazd i połączy je razem, to powstaną jedyne w swoim rodzaju dzieła sztuki. Na przykład taki oto parasol:
W muzeum możemy podziwiać gniazda os i szerszeni na przeróżnego rodzaju rzeźbach, gałęziach i przedmiotach.

Największy eksponat, który znalazł się nawet  Księdze Guinnessa, to ta mająca 3,776 metrów wysokości "rzeźba" góry Fuji. Składa się ona ze 160 mniejszych gniazd nad którymi pracowało około 160 tysięcy Vespa simillima (yellow hornets).

Równie imponujące są inne rzeźby, jak na przykład ten oto model pociągu Shinkansen:

A także prom kosmiczny:
Dynia ozdobna butelkowa:
Łabędź:
Nagano jest znane z licznych sadów jabłkowych, nie mogło więc zabraknąć "rzeźby" jabłka:
Jest też miniatura (2,2 m x 2,1 m) wodospadu Niagara:
Poniższa wieża ma 6,5 metra wysokości i składa się z 20 gniazd:
A tak wyglądają gniazda w środku:
W Pszczelim Raju znajduje się również mały sklepik z różnego rodzaju miodami i wyrobami pszczelimi. Miody można nawet spróbować. Bardzo wszystkim polecam lody w miodem, były pyszne.


Nazwa muzeum: 
蜂天国 Hachi Tengoku
Adres: 
Nagano-ken, Tomi-shi, Shikazawa 435-1
長野県東御市加沢435-1
Godziny otwarcia:
9:00 - 17:00
Zamknięte:
Środy i okres Nowego Roku (30.12 - 3.01)
Bilety:
300 jenów (dorośli)
100 jenów (uczniowie gimnazjów/liceów)
Dzieci w wieku szkolnym i młodszym zwiedzają za darmo
Strona internetowa:

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty