Dzień Morza 海の日

Dzień Morza (海の日 umi no hi) to święto narodowe obchodzone w Japonii w trzeci poniedziałek lipca. 

Historia święta

Zanim w 1996 roku zostało ustanowione święto Dnia Morza, od 1941 był obchodzony Dzień Pamięci Morskiej (海の記念日 umi no kinenbi).
Dzień Pamięci Morskiej był świętem upamiętniającym podróż cesarza Meiji (明治天皇) w 1876 r. na parowcu Meiji Maru (明治丸). Cesarz odwiedził wówczas region Tōhoku (północno-wschodnią część głównej wyspy japońskiej, Honsiu). W czasie tej podróży m.in. przeprowadzał inspekcje latarni morskich, a na koniec zatrzymał się w Hakodate (函館市) na północnej wyspie Hokkaido. Hakodate był jednym z dwóch portów japońskich, który został otwarty na przyjęcie amerykańskich statków handlowych w marcu 1854 roku na mocy traktatu z Kanagawy, wynegocjowanego przez komodora Matthew Perry’ego. Cesarz Meiji zakończył swoją podróż 20 lipca 1876 roku w Jokohamie.
Dlatego też początkowo, od 1996 do 2002 roku, właśnie na ten dzień ustanowiono święto narodowe. W 2003 roku dzień obchodów zmieniono na trzeci poniedziałek lipca, by stworzyć długi weekend.  

Cel obchodów Dnia Morza

Obchody Dnia Morza mają wyrażać wdzięczność za bogactwo oceanów i uznanie ich ogromnego znaczenia dla Japonii jako narodu morskiego.
Ma to być czas refleksji, nad tym jaki wpływ miało morze na historię i kulturę Japonii. Rządy lokalne są zobowiązane do organizowania festiwali i imprez mających na celu pogłębienie zrozumienia znaczenia morza i wzbudzenie zainteresowania oceanografią.

Nieoficjalny początek lata i obchody święta

Trzeci poniedziałek lipca często oznacza nieoficjalny koniec pory deszczowej i początek lata. Ludzie chętnie korzystają z cieplejszej pogody i udają się nad morze, aby świętować. Jest to również znak, że wakacje są już coraz bliżej.
Wiele rodzin spędza ten długi weekend na plażach nad morzem i w parkach wodnych. Organizowane są wyścigi łodzi i jachtów, zawody wędkarskie i pokazy różnych sportów wodnych. 
Dzień Morza to także okazja do odwiedzenia parków i akwariów morskich. Wiele akwariów korzysta z tej okazji, aby promować inicjatywy edukacyjne mające na celu podnoszenie świadomości na temat ekosystemów morskich poprzez specjalne wystawy, warsztaty lub wykłady.

Uroczystości i imprezy mogą różnić się w zależności od regionu. Dzień Morza jest dniem, który ma również przypominać wszystkim, by doceniać i chronić naturalne piękno japońskiego wybrzeża.



Komentarze

Popularne posty