Legenda o Nefrytowym Króliku

Może pamiętacie opisaną przeze mnie legendę o Houyi 后羿 i Chang'e 嫦娥? Jeśli nie, to zapraszam TUTAJ. Wspomniałam tam, że Chang'e mieszka na księżycu wraz z Nefrytowym Królikiem 玉兔, który wyskoczył z jej ust. Inne legendy podają jednak zupełnie inne pochodzenie królika na księżycu. Opowiem Wam teraz jedną z nich.

Słodki, puszysty, biały Nefrytowy Królik nie jest zwykłym królikiem. Wraz z Boginią Księżyca, Chang'e mieszka na księżycu i zajmuje się wyrabianiem w moździerzu lekarstwa na nieśmiertelność. Jak jednak Nefrytowy Królik znalazł się na księżycu? 

Pewnego dnia Nefrytowy Cesarz zdecydował, że potrzebuje pomocy w przygotowaniu eliksiru życia dla nieśmiertelnych. Obawiając się, że ludzie byliby zbyt samolubni i niegodni zaufania do tak ważnej roli, pomyślał, że lepiej powierzyć do zadanie zwierzęciu. Nefrytowy Cesarz zszedł na Ziemię przebrany za żebraka i udał się na poszukiwanie odpowiedniego zwierzęcia. Udawał wygłodniałego i słabego człowieka, wołał o pomoc i jedzenie. W końcu trzy zwierzęta usłyszały nawoływania cesarza i przyszły sprawdzić, czy mogą pomóc. Były to małpa, lis i królik.

https://youtu.be/Wvk578mBxPE

Zwierzęta zobaczywszy starego żebraka postanowiły mu pomóc i przynieść mu trochę jedzenia. Po pewnym czasie małpa wróciła z naręczem owoców, a lis z kilkoma rybami. Jedynie królik wrócił z pustymi rękoma, nie miał niczego co by mógł ofiarować starcowi. Widząc żebraka siedzącego przy ognisku i jedzącego owoce i ryby, królik bardzo się zasmucił. Po chwili zdał sobie jednak sprawę z tego, że sam może się poświęcić. Aby mężczyzna miał co jeść, królik rzucił się w ogień.

https://youtu.be/Wvk578mBxPE

W tej samej chwili żebrak zamienił się z powrotem w Nefrytowego Cesarza i powstrzymał królika przed samospaleniem. W ten sposób Cesarz znalazł najszlachetniejsze stworzenie i to właśnie królikowi przekazał zadanie tworzenia eliksirów nieśmiertelności. 

Nefrytowy Cesarz zabrał królika na księżyc, gdzie nauczył go wytwarzać boskie lekarstwa i gdzie był chroniony przed ludźmi, którzy chcieliby ukraść eliksir życia. Jeśli  w czasie pełni księżyca spojrzysz na księżyc, to z pewnością zauważysz królika wyrabiającego w moździerzu lekarstwa na nieśmiertelność.

Źródło: 歷史百科網

Inna wersja tej legendy mówi o trzech Nieśmiertelnych, a nie o Nefrytowym Cesarzu, którzy przybrali ludzką postać i wędrując spotkali troje zwierząt - lisa, małpę i królika. 

Według jeszcze innej legendy, to sama Chang'e za karę została zamieniona w królika, który teraz musi wyrabiać lekarstwa.

W japońska wersja legendy mówi o króliku żyjącym na księżycu i wyrabiającym mochi, a nie lekarstwo na nieśmiertelność.

Komentarze

Popularne posty