Park Krajobrazowy Okususobana 奥裾花自然公圜

W granicach miasta Nagano znajduje się duży park krajobrazowy Okususobana 奥裾花自然公圜. 

Park ten został otwarty w listopadzie1969 roku, jako część wielkiego ogólnonarodowego projektu na stulecie ery Meiji (1868-1912). Celem tego projektu była ochrona przyrody reprezentacyjnej dla danej prefektury, by przyszłe pokolenia mogły podziwiać piękno nienaruszonej natury i uczyć się o niej.


Główną atrakcją parku Okusonobana są olbrzymie połacie kwitnących w maju na terenach podmokłych tulejników kamczackich  (Lysichiton camtschatcensis). Niestety ja odwiedziłam park w lecie i na jesieni, więc kwiatów wówczas nie mogłam podziwiać.

Source: https://kinasa.jp/

Tak wyglądają przekwitnięte kwiatki w lecie.

A tak na jesieni

Można tu również spotkać około 60 gatunków ptaków, serau kędzierzawego, makaki japońskie, a także czarne salamandry i zielone żaby drzewne. 

Jednak atrakcją, na którą raczej nikt nie czeka, jest spotkanie z niedźwiedziem księżycowym. W lecie 2020 roku, w czasie mojej pierwszej wizyty w parku Okususobana, byłam bliska takiego spotkania - natknęłam się na bardzo świeże odchody niedźwiedzie.Dlatego też na wszystkich ścieżkach parku co kilkadziesiąt metrów rozmieszczone są metalowe rury, w które należy walić w celu odstraszenia niedźwiedzi. Japończycy odwiedzający park dodatkowo noszą ze sobą przypięte do plecaków dzwonki.

Tak wyglądały ostrzeżenia i rury w 2020 roku

 A tak wyglądają teraz, w 2022 roku.

Poza zwierzętami można tu podziwiać kilkusetletnie buki i kasztanowce, a w lecie mnóstwo dzikich kwiatów.


Część parku to tereny podmokłe, które wyglądają zupełnie inaczej w lecie i na jesieni.Jeden ze szlaków prowadzi na wysokość 1280 m n.p.m.. Z góry rozciąga się widok na otaczające góry.


Ścieżki w parku są dobrze oznakowane, ale niektóre wymagają sprawności fizycznej i nie nadają się dla starszych osób.Zdjęcia tego samego stawu w lecie i na jesieni:Oczywiście nie może również zabraknąć chramu shintoistycznego:
Park Okususobana rozciąga się w górnym biegu rzeki Susobana 裾花川 i zajmuje powierzchnię ponad 120 hektarów.
Park jest przeważnie otwarty od końca kwietnia do końca października. W tym roku (2022) przedłużono okres otwarcia o tydzień i dzięki temu mogliśmy zobaczyć Okususonana w jesiennej szacie.

Wstęp jest płatny: 


Więcej informacji, np na temat dojazdu do parku, znajdziecie na stronie Vegeterian's Japan Guide.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty